Kredyt hipoteczny dla programisty w 2023 roku w zależności od formy zatrudnienia?

Jak uzyskać kredyt hipoteczny dla programisty w 2023 roku w zależności od formy zatrudnienia?

Programiści w Polsce mogą cieszyć się wysokim mniemaniem w oczach instytucji finansowych, wszak są to, uśredniając osoby o ponadprzeciętnych zarobkach oraz osoby z obiecującymi perspektywami na rynku pracy w krótkiej i długiej perspektywie.

Jedną z bardziej popularnych form prowadzenia działalności gospodarczej przez programistów jest bez wątpienia jednoosobową działalność gospodarcza na “ryczałcie”. Jest to wybór naturalny, gdyż takie biznesy są zazwyczaj prowadzone w duchu “one man army”, bez utrzymywanych pracowników, a praktycznie cały przychód jest jednocześnie dochodem programisty.

Czy jest to istotne pod kątem zdolności kredytowej? Okazuje się, że tak i to bardzo.

Banki w inny sposób patrzą na każdy poszczególny rodzaj dochodu, a swoją ocenę mocno uzależniają od bezpieczeństwa danej formy generowania dochodu, czy wysokości podatku, który przedsiębiorca musi regulować.

Po wejściu w życie nowego ładu stawka ta dla programisty na ryczałcie z 15% została obniżona do 12% lub 8.5%… co utrudniło uzyskanie kredytu dla programisty.

Możliwości uzyskania najlepszego kredytu hipotecznego dla programisty nie ułatwiła również ogólna sytuacja gospodarcza i znaczne podniesienie stóp procentowych… a co za tym idzie, zwiększenie wymogów banków przy udzielaniu pożyczek.

Kredyt dla programisty – Co jeszcze musi wiedzieć programista na ryczałcie?

Częstym warunkiem kredytowym dla programistów rozliczających się na podstawie ryczałtu jest okres prowadzenia działalności. W dużym uproszczeniu okres 24 miesięcy to bezpieczny czas, po którym zwiększy się nasza wiarygodność w oczach banku. (poszczególne banki mają te okresy krótsze, lub dłuższe, aczkolwiek bezpiecznie jest przyjąć przedział 2 lat).

Programista interesujący się kredytem hipotecznym powinien także zadbać o ciągłość otrzymywania dochodów, tym lepiej, jeżeli będą utrzymywały się one na względnie podobnym poziomie przez dłuższy okres… co naturalne, by uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny jako programista, należy maksymalizować swoje dochody.

Mimo niewątpliwie większej elastyczności biznesowej dla osób, które wybierają B2B jako formę rozliczenia ze swoim pracodawcą, jest to utrudnienie pod kątem możliwości kredytowych… choć nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło.

Przy spełnieniu warunków o wysokich i ciągłych dochodach oraz przy cierpliwym prowadzeniu firmy (najlepiej 2 lata +) mamy duże możliwości, by pośród wszystkich banków wyłonić kilka bardzo atrakcyjnych ofert kredytowych dla programisty marzącego o własnych czterech ścianach, czy innej równie ważnej dla niego inwestycji.

Umowa zlecenia, a kredyt hipoteczny dla programisty – co musisz wiedzieć?

Prawdą jest, że najatrakcyjniejszą sytuacją z perspektywy banku jest kredytobiorca, który zatrudniony jest na umowę o pracę z czasem nieokreślonym. Jak zatem wygląda sytuacja programisty, który pracuje na podstawie umowy zlecenia?

Ważna jest możliwość udowodnienia stałych dochodów (w domyśle najlepiej na stabilnym poziomie miesiąc w miesiąc). Mimo że nie jest to umowa o pracę, a ten sposób zatrudnienia niesie wyższe ryzyko utraty zdolności do regulowania rat, to wykazanie stabilnych zarobków jest lwią częścią sukcesu w uzyskaniu najlepszego kredytu hipotecznego dla programisty.

Przy tej formie odnotowywania dochodów warto zabrać ze sobą do doradcy kredytowego PIT, jako podsumowanie swoich rocznych.

Jaki kredyt hipoteczny dla programisty – uniwersalne zasady

Starając się o kredyt hipoteczny, bardzo opłaca się skorzystać ze wsparcia merytorycznego doradcy kredytowego. Pomoże Ci to w odpowiednim przygotowaniu się do wnioskowania o kredyt, umożliwi szybsze działanie, uzyskanie lepszych warunków… oraz odciąży Cię z formalności – dobry doradca powinien na mocy Twojego upoważnienia samemu załatwić “papierkową robotę”.

Jak sugerujemy przygotować się do uzyskania kredytu dla programisty? 

  • Zwiększenie dochodu → Łatwiej powiedzieć, trudniej zrobić… choć prawdą jest, że wystarczy zwiększyć dochody w danym okresie, by wspomóc działania kredytowe, a to osiągnąć można np. biorąc na siebie dodatkowe projekty.
  • Różne banki różne zasady → Co bank, to inne zasady, dlatego opłaca się współpracować z doradcą kredytowym, który pomoże Ci w jednoczesnym sprawdzeniu ofert wielu instytucji finansowych.
  • Spłata zadłużeń → Warto spłacić wszelkie zadłużenia, zanim rozpoczniemy wnioskowanie o nowy kredyt, takimi zadłużeniami mogą być również zaległości np. w ZUS.

Jak jeszcze wesprzeć swoje szanse na uzyskanie kredytu hipotecznego dla programisty?

  • Budowa historii kredytowej → Kolejną dobrą praktyką wspierającą Twoje kredytowe szanse jest skorzystanie z kredytu na znacznie mniejszą kwotę i spłacenie go… dzięki temu wykażesz przed bankiem swoją terminowość.
  • Kolejnym wartym uwagi pomysłem jest wnioskowanie o kredyt z dodatkową osobą. To również zwiększy Waszą zdolność kredytową.
  • Zwiększ wkład własny, a tym samym zwiększ swoją zdolność kredytową.

To nie wszystkie możliwe sposoby na zwiększenie swoich szans. Nawet w sytuacjach pozornie “bez wyjścia” przy odrobinie kreatywności oraz zapałowi do szukania rozwiązań będziemy w stanie zbudować Twoją zdolność kredytową.

Tak między nami… to takie pozornie ekstremalnie ciężkie zadania dodatkowo napędzają mnie do pracy… o czym mogą świadczyć liczne wieczory i noce spędzone nad rozwiązywaniem łamigłówek pod tytułem “Jak zrobić ten kredyt”… na tę chwilę zawsze się udaje. 😉

To nie wszystkie możliwe sposoby na zwiększenie swoich szans. Jeżeli chcesz wiedzieć więcej, to zapraszam Cię do mojego biura w Lublinie przy Wrońskiej 2!